I Love My Dad, reż. James Morosini
10/11/22

(Nie)obecni ojcowie. Zobacz najlepsze filmy o ojcostwie na 13. AFF

My wszyscy z niego. Zobacz filmy Roberta Altmana na 13. AFF

Uczą, wychowują, pokazują nam, czym jest miłość. Rozczarowują, zaskakują, znikają bez śladu. Nie potrafią zrozumieć, że już nie jesteśmy dziećmi albo są najlepszym ratunkiem podczas burzy dorastania. Dają nam siłę na całe życie, ale czasem terapeuta jeszcze długo musi po nich sprzątać.

Na 13. American Film Festival znajdziecie kilka znakomitych filmów o ojcach – zachęcamy Was, żeby w festiwalowy czwartek przyjrzeć się wszystkim stanom ojcostwa.

Filmowe portrety ojców znalazły się m.in. w:

  • Aftersun Charlotte Wells (najbliższy seans dziś o godz. 18:30) – próba odpowiedzi na pytanie, gdzie przebiega cienka granica między wyobrażeniem a prawdziwym wspomnieniem o ojcu,
  • Wielorybie Darrena Aronofsky’ego (najbliższy seans dziś o godz. 21:15) – opowieść o poszukiwaniu choćby odrobiny światła w relacji, którą w większości skrywa mrok;
  • I Love My Dad Jamesa Morosiniego (najbliższy seans jutro o godz. 18:30) – historia o niecodziennej próbie odbudowania relacji ojciec-syn, z sextingiem jako jednym ze środków do celu,
  • Synie Floriana Zellera (film zamknięcia festiwalu) – niezwykłe filmowe doświadczenie z gniewem, winą i bezwarunkową miłością w tle.

Spotkania

Dziś zapraszamy na cztery spotkania, w tym na rozmowę z twórczyniami i twórcami Roving Woman – to polska premiera filmu Michała Chmielewskiego.

13:00, Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska (gościnie: Agnieszka Smoczyńska – reżyserka, Klaudia Śmieja-Rostworowska – producentka)

18:45, Acidman, reż. Alex Lehman (gościni: Liz Cardenas – producentka)

18:45, Roving Woman, reż. Michał Chmielewski (goście: Michał Chmielewski – reżyser, scenarzysta, Lena Góra – aktorka, scenarzystka, producentka, Marcin Lenarczyk – dźwiękowiec, Teoniki Rożynek – kompozytorka)

20:45, Wyjście jest tuż przed nami, reż. Rob Rice (gość: Rob Rice – reżyser, scenarzysta, montażysta, producent)

Panel dyskusyjny Czy inne spojrzenie jest możliwe?

Nina Menkes, bohaterka tegorocznej retrospektywy i gościni festiwalu, od lat stara się przekraczać – dla wielu z nas „przeźroczyste” – męskie spojrzenie, które dominuje w kinie. Jej szeroko dyskutowany film-wykład Brainwashed: seks, kamera, władza, w którym analizuje kwestię władzy spojrzenia, będzie także punktem wyjścia do rozmowy, w której wezmą udział trzy znakomite przedstawicielki świata kina: prof. Małgorzata Radkiewicz (UJ) – filmoznawczyni, autorka książki Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej (2022), Małgorzata Sadowska – krytyczka filmowa, dyrektorka artystyczna festiwalu Nowe Horyzonty, Agnieszka Smoczyńska – reżyserka, laureatka Złotych Lwów za film Silent Twins (2022) oraz Monika Talarczyk, prof. PWSFTviT w Łodzi, filmoznawczyni. Na panel dyskusyjny Czy inne spojrzenie jest możliwe? zapraszamy dziś, po seansie filmu Brainwashed o godz. 17:30. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Koncert Silent Twins i inne piosenki | Zuzanna Wrońska feat. Igor Nikiforow | godz. 22:00 | klub Vertigo

Co kryje się w głowie trzech zupełnie różnych kobiet? Muzyczną odpowiedź na to pytanie usłyszycie podczas koncertu z piosenkami z filmu Silent Twins i nie tylko. Na scenie zobaczymy Zuzannę Wrońską (Ballady i Romanse) wraz z Igorem Nikiforowem (Jerzy Igor). Ich współpraca zaczęła się od minimusicalu Święta Kluska w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, a teraz pracują nad solową płytą Zuzanny, produkowaną przez Igora. Zuzanna Wrońska jest songwriterką, współautorką muzyki do filmu Córki dancingu oraz współautorką muzyki do Silent Twins. Igor Nikiforow jest producentem muzycznym, mulitiinstrumentalistą, autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz współtwórcą zespołu Jerzy Igor, a także laureatem Fryderyka 2021 za Najlepsze Nowe Wykonanie razem z Błażejem Królem.

Kup bilet

Promocje, zniżki, rabaty, czyli miejsca rekomendowane

Przygotowaliśmy dla Was listę miejsc rekomendowanych – kawiarni, restauracji, bistro – w których zaspokoicie (pozafilmowy) głód i pragnienie. W większości z tych miejsc, za okazaniem karnetu lub biletu festiwalowego na dany dzień, możecie korzystać ze zniżek przygotowanych przez lokale specjalnie dla Was.

Sprawdź listę miejsc rekomendowanych

Klub festiwalowy w Recepcji

Kinofilskie rozmowy przy dobrej muzyce i orzeźwiającym trunku. Od 8 do 13 listopada Recepcja będzie klubem festiwalowym American Film Festiwalu. Od Nowych Horyzontów na Ruską 46 macie rzut beretem, więc po seansach wpadajcie do nas na parkiet – niech oczy odpoczną od ekranu, a ciało się rozluźni po wielogodzinnym tkwieniu w kinowym fotelu.

Sprawdź program Recepcji

Autonomous Zones I wystawa w BWA Wrocław | galeria na dworcu Wrocław Główny

Jak zaznacza BWA Wrocław: w ramach Autonomous Zones grupa artystów i artystek z dziewięciu krajów przedstawia szkło jako medium problematyzujące współczesność, rozbija stereotypowe myślenie o tym materiale w przestrzeni galerii sztuki i pokazuje, czym według niej są tytułowe strefy autonomiczne. My dodajemy: jest prze-pię-knie. Odwiedźcie koniecznie.

Sprawdź szczegóły


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu