Zbliża się koniec wakacji, a to oznacza jedno: przechodzimy z letniej atmosfery mBank Nowe Horyzonty w barwną, jesienną aurę American Film Festival. Za niecałe trzy miesiące wystartuje 14. edycja święta amerykańskiego kina, podczas którego będzie można podążać niezależnymi filmowymi ścieżkami, odkryć nieznane oblicza USA i zaznać dotyku klasyki za sprawą dzieł mistrzów i mistrzyń kina.
Na 14. American Film Festival zapraszamy tradycyjnie do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu w dniach 7-12 listopada. Już 12 września, w samo południe, ruszy sprzedaż karnetów i akredytacji na wydarzenie. Pełny program AFF-u ogłosimy 24 października, a dzień później rozpocznie się sprzedaż biletów. 19 września ruszy nabór na tegoroczny wolontariat podczas festiwalu.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć także amerykańskie perły z ostatniego sezonu, w tym z najważniejszych festiwali: Sundance, SXSW czy Tribeki oraz nowe filmy Autorów i Autorek przez wielkie „A”.
Jednym z takich Autorów był także Robert Altman, którego filmy o istocie Ameryki oglądaliśmy na ubiegłorocznej edycji AFF-u. W tym roku zaprezentujemy drugą część retrospektywy jego twórczości, której bohaterkami są pogrążone w płciowo determinowanych stereotypach, tworzące alternatywne społeczności i konstruujące własny język komunikacji kobiety.
W tych filmach Altman najczęściej obierał strukturę psychologicznego thrillera – uznając go za najbardziej odpowiednią do opisu tajemnego i niedostępnego dla mężczyzn świata kobiet. Bohaterki górowały wówczas nad swymi partnerami – zakładnikami patriarchatu i mizoginii. Cechowała ich siostrzana solidarność, intensywna emocjonalność i dar macierzyństwa.
W takich filmach jak Trzy kobiety, Wróć, Jimmy Deanie, Obrazy, Ów chłodny dzień w parku czy Dzień weselny Altman włączył się zarazem w krytykę patriarchalnej kultury, typową dla czasów kontestacji, ale też ukazał kolejne fazy emancypacji kobiet, pułapki feminizmu i stereotypy w sposobach portretowania kobiecości. Zawsze dawał też szansę znakomitym aktorkom do stworzenia niezapomnianych kreacji, a role Sandy Dennis, Shelley Duvall, Sissy Spacek, Susannah York, Cher czy Glenn Close należą do największych w ich karierach.
Nie chcesz przegapić żadnych informacji o tegorocznym festiwalu? Zapisz się do naszego newslettera.
Newsletter American Film Festival