Wspólna ziemia, reż. Joshua Tickell, Rebecca Harrell Tickell
10/11/23

Halo, tu USA! Dzień z Podkastem amerykańskim

Piątek na festiwalu: 43 seanse, 11 spotkań i dyskusja po „Złamać grę” Sobota na festiwalu: 44 seanse, 12 spotkań i ostatnie „Czytanie Ameryki”

Dokąd zmierzają Stany Zjednoczone? Jakimi tematami oddycha amerykańskie społeczeństwo? Które wydarzenia hartowały, a które rozbrajały american dream? Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński trzymają rękę na pulsie współczesnego życia (politycznego, społecznego, kulturowego) USA, zamykając wszystkie informacje w formie Podkastu amerykańskiego – błyskotliwego programu o najświeższych, ale też historycznych wydarzeniach formujących Stany.

To już tradycja: Łukasz i Piotr przygotowali specjalny odcinek, w którym omawiają i polecają filmy z tegorocznego programu AFF-u. A to dopiero początek! Już jutro będzie można spędzić (prawie) cały dzień w ich towarzystwie: porozmawiać na żywo w Kinie Nowe Horyzonty – podczas sesji Q&A dla słuchaczy (11:00), wziąć udział w moderowanej przez nich rozmowie z Charliem Sadoffem (12:30), a wieczorem przenieść się do Klubu Proza, gdzie Piotr będzie opowiadał o swojej książce – Rozkład. O niedemokracji w Ameryce (19:00).

#1 Do słuchania

W odcinku Podkastu poświęconym 14. American Film Festival Łukasz i Piotr opowiadają o zgubnych skutkach rolnictwa przemysłowego i o tym, czy rolnictwo regeneracyjne może być dla niego alternatywą (Wspólna ziemia, reż. Rebecca Harrell Tickell i Josh Tickell oraz Valley Pride, reż. Lukas Marxt). Przyglądają się też społecznościom, które próbują pogodzić dumę z ciężkiej pracy swoich rodziców i dziadków, z nieprzyjemną prawdą o szkodliwych skutkach gospodarczej monokultury – plutonu i węgla (Richland, reż. Irene Lusztig i Król węgiel, reż. Elaine McMillion Sheldon), a także rozkładają na czynniki pierwsze pytania postawione przez Charliego Sadoffa w Przeciw wszystkim wrogom: dlaczego weterani tak chętnie garną się do milicji obywatelskich, organizacji paramilitarnych i innych skrajnie prawicowych grup, jak Proud Boys i Oath Keepers.

Łukasz ogląda Nowych Amerykanów. Grę w rewolucję (reż. Ondi Timoner) o nowym wspaniałym świecie kryptowalut, a Piotr przeciwnie, zwraca się do klasyki i mówi o politycznych odniesieniach w Czarnoksiężniku z Oz (reż. Victor Fleming).

Słuchaj Podkastu amerykańskiego

#2 Do rozmawiania

Tętno pulsu na żywo, we własnej osobie, czyli Piotr i Łukasz na wyciągnięcie ręki w kinowej sali (konkretnie sali numer 6 na pierwszym piętrze). W sobotę o 11:00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na spotkanie dla słuchaczek i słuchaczy Podkastu. Jeśli macie pytania dotyczące współczesnych Stanów Zjednoczonych, chcecie dowiedzieć się, co czytać i oglądać, by lepiej zrozumieć, jak zmienia się amerykańskie społeczeństwo lub po prostu macie ochotę podzielić się swoimi przemyśleniami na temat amerykańskiej polityki i historii, dołączajcie! Wstęp na wydarzenie jest wolny, w miarę dostępności miejsc. Nie trzeba kupować osobnych biletów lub pobierać wejściówek, ani rezerwować miejsc w ramach karnetów i akredytacji.

#3 Do debatowania

Skąd wzięła się (ciągle rosnąca) popularność skrajnych organizacji paramilitarnych w USA? Czy atak na Kapitol w styczniu 2021 roku był tylko incydentem, czy zwiastunem kolejnych, niebezpiecznych wydarzeń? Czy Stany Zjednoczone może czekać nowa wojna domowa? A może już się toczy na naszych oczach? Wokół tych zagadnień będzie orbitować jutrzejsze spotkanie, które Piotr i Łukasz poprowadzą z Charliem Sadoffem po seansie filmu Przeciw wszystkim wrogom (12:30).

#4 Do czytania

W powszechnej świadomości USA wciąż funkcjonuje jako twierdza i wzorzec demokracji. Piotr Tarczyński udowadnia jednak, że Stany Zjednoczone od lat trawią od środka (i nie tylko) bardzo niebezpieczne procesy polityczne, społeczne czy kulturowe, które mogą przemienić american dream w prawdziwy koszmar. Jakie scenariusze czekają Amerykę w dobie postępującej polaryzacji społeczeństwa? Co leży u źródła obecnych kłopotów? O tym porozmawiamy podczas ostatniego spotkania literackiego w ramach cyklu Czytanie Ameryki, a punktem wyjście będzie znakomita książka Piotra – Rozkład. O nie demokracji w Ameryce. Zaczynamy o 19:00 w sobotę, w Klubie Proza (przejście Garncarskie 2), a na wydarzenie zapraszamy wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury, „Książkami. Magazynem do czytania” oraz Wydawnictwem Czarne.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu