Oklaski, laudacje, podziękowania: to wieczorem podczas gali wręczenia nagród. O 18:30 dowiemy się, które filmy z sekcji Breakthrough i American Docs najbardziej przypadły Wam do gustu i kto wróci do domu z Nagrodami Publiczności.
Wcześniej jednak zapraszamy na ostatnie sesje Q&A z twórcami i twórczyniami festiwalowych filmów, ostatnie spotkania literackie i ostatnie… Nie, to nie jest ostatni dzień festiwalu, więc nie żegnamy się i niezmiennie zwiedzamy wszystkie stany kina!
41 seansów, 4 sesje Q&A z twórcami i twórczyniami filmów, spotkanie dla słuchaczek i słuchaczy Podkastu amerykańskiego, Kasia Czajka-Kominiarczuk gościnią spotkana literackiego w Kinie Nowe Horyzonty, a Michał Choiński gościem Czytania Ameryki, wystawa Chciałabym być żółtym psem w Studio BWA Wrocław oraz wystawa Ameryka Marcina w przestrzeni KNH.
Gość: Craig Butta (producent)
Po seansie spotkanie literackie z Kasią Czajką-Kominiarczuk, autorką książki Filmy na życie
Gość: Michael Curtis Johnson
Po seansie prezentacja DelicioUS!
Gość: Alexandre O. Philippe
Gość: Dariusz Kowalski (producent)
Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński występują na 15. American Film Festival w potrójnej roli: jako współkuratorzy sekcji Polityka na ekranie, jako goście cyklu Czytanie Ameryki, a przede wszystkim jako autorzy Podkastu amerykańskiego – cotygodniowej audycji o ważnych zjawiskach społecznych i politycznych, o historii najnowszej i tej sprzed stuleci, która wpłynęła na obecny kształt USA. Podczas tegorocznego AFF-u będzie kilka okazji, żeby spotkać ich na żywo, jednak to wydarzenie jest przede wszystkim dla Was – słuchaczek i słuchaczy Podkastu. Łukasz i Piotr będą w gotowości, żeby odpowiedzieć na pytania dotyczące spraw związanych z amerykańską polityką, kampanią prezydencką czy samą audycją. Spodziewajcie się także nieciekawych ciekawostek. KNH2, wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.
Diagnoza: czuję, że mój czas w życiu minął, że nie spotka mnie już nic dobrego. Recepta: seans Thelmy, czyli opowieści o tym, że nigdy nie jest za późno, żeby wziąć sprawy w swoje ręce. No dobrze, to nie jest aż takie proste, ale wiele filmów rzeczywiście pomaga nam lepiej poukładać nasze życiowe sprawy, zrozumieć problemy albo spojrzeć z boku na złożone sytuacje. Zaintrygowani? Obejrzyjcie Thelmę, porozmawiajcie z Kasią Czajką-Kominiarczuk, a później kupcie jej książkę Filmy na życie (WAB/GWFoksal). Spotkanie poprowadzi dr Patrycja Mucha-Smolińska.
Między seansami koniecznie wybierzcie się do Wyoming (wbrew pozorom jest bardzo blisko kina, bo w galerii Studio BWA przy Ruskiej 46a) razem z Lorą Webb Nichols – znakomitą fotografką, która uchwyciła w obiektywie pionierskie czasy z początku XX wieku na Dzikim Zachodzie. Wstęp wolny.
Dokładnie sto lat temu przy kawiarnianym stoliku w Hotelu Algonquin na Manhattanie grupa inteligentnych i wygadanych przyjaciół wpadła na pomysł założenia gazety. Miała wyrażać wielkomiejskiego ducha Nowego Jorku, być wyrafinowana i dowcipna. „The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej: zmienił dziennikarstwo i Amerykę. Jak wyglądała burzliwa historia gazety? Jak powstawały najważniejsze teksty, które wpłynęły na bieg historii USA? W jakim miejscu dziś jest „The New Yorker”? O tym porozmawiamy z Michałem Choińskim, a spotkanie poprowadzi Sebastian Smoliński. Wrocławski Dom Literatury / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.
Odkrywanie wszystkich stanów kina to jedno. W trakcie tegorocznego AFF-u oferujemy jeszcze więcej: wyjątkowe doświadczenie VR, dzięki któremu zobaczycie z (bardzo) bliska jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnych dziejach USA: zamach na Johna F. Kennedy’ego. JFK Memento poleca się Waszej uwadze.
Kalifornijski niedźwiedź, a może bardziej uniwersalny amerykański orzeł? Wybierz swoje zwierzę mocy i kup festiwalową torbę. A do środka wrzuć coś z kolekcji ubrań Nowych Horyzontów i kultowe mydło Miłość od 4 Szpaków.
Dwoje kandydatów, każdy ze znakomitym programem. I każdy wygrywa. W tym roku wybór jest prosty: późne wieczory w trakcie American Film Festival najlepiej spędzić w klubie festiwalowym, który rozgościł się w aż dwóch znakomitych miejscach: Rumbarze i Texico, w pięknej przestrzeni Pasażu Pokoyhof tuż obok Kina Nowe Horyzonty. Tam spędzicie przyjemne AFFtery, omówicie filmowe wrażenia, a między seansami złapiecie też coś dobrego do zjedzenia. Z biletami, karnetami lub akredytacjami z tegorocznego AFF-u upolujecie też 10% zniżki na wszystkie pozycje z menu.
Psst! Jeśli szukacie przyjemności dla podniebienia – sprawdźcie listę naszych zaprzyjaźnionych lokali, w których czekają na Was specjalne oferty i zniżki.
Podążaj tropem miejsc rekomendowanych
Zazwyczaj o tej porze powoli włączałby się u nas tryb smutno-nostalgiczny, ale w tym roku festiwal trwa jeden dzień dłużej, więc uśmiechy nas nie opuszczają. W poniedziałek zapraszamy na 29 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, stand-up, a wieczorem na pożegnalne zbicie piątek w klubie festiwalowym – Rumbar i Texico. Potem możecie zapakować AFF na wynos: do 17 listopada trwać będzie edycja online.