Program
Indeks Kalendarz

Gosford Park

Robert Altman, Wielka Brytania, Włochy, USA 2001, 137’
Vincent i Theo

Rok 1932. Do posiadłości Gosford Park przybywają członkowie i przyjaciele angielskiej arystokracji oraz ich służba. Mieszają się poglądy, pochodzenie, skrywane cierpienia i aspiracje, tylko snobizm, chciwość i potrzeba zemsty pozostają niezmienne. Gdy pan domu zostaje zamordowany, okazuje się, że motyw zbrodni mógł mieć w zasadzie każdy. Gosford Park (Oscar za scenariusz Juliana Fellowesa) to ostatnie tak wybitne i zrealizowane z rozmachem dzieło Altmana. Wrócił on nim do własnej koncepcji narracji polegającej na równoległym prowadzeniu kilkudziesięciu bohaterów, bez wyróżniania żadnej z postaci. Aby nie myliły się one widzowi, każdy z bohaterów został obdarzony jakąś charakterystyczną cechą, a większość z nich grana jest przez brytyjskie gwiazdy. Geniusz Altmana najpełniej wybrzmiewa w drobnych obserwacjach, które składają się na satyryczny portret klas panujących i ich służby. Co ciekawe, niektóre z nich są ledwie zauważalnymi wskazówkami pozwalającymi widzom prowadzić prywatne śledztwo. I tylko fakt, że Altman mimo nominacji nie otrzymał Oscara za tak wybitną reżyserię, jest kroplą dziegciu w tej zabawnej, gorzkiej, zgryźliwej i trzymającej w napięciu beczce miodu.

Rafał Syska

nagrody

  • Oscary 2002 - najlepszy scenariusz
  • Nagrody BAFTA 2002 - najlepszy film brytyjski, kostiumy
  • Złote Globy 2002 - najlepszy reżyser
Seanse
Start sprzedaży biletów: 23 października, godz. 12:00.
sb 09 lis, 18:45knh 3
nd 10 lis, 18:15knh 5
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

108 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Robert Altman

(1925-2006) Wybitny reżyser, scenarzysta i producent amerykański. Twórca kilkudziesięciu filmów kinowych i telewizyjnych. Przełomem w jego karierze okazała się antywojenna satyra MASH, w której zaprezentował autorski styl portretowania zbiorowości: opierał się on na wielowątkowej narracji oraz nowatorskim montażu obrazu i dźwięku. W swojej twórczości z ironią pokazywał, jak tradycyjne role społeczne, środowiskowe konwenanse i mity kulturowe warunkują postawy ludzi.

Filmografia

1970 MASH

1975 Nashville

1977 Trzy kobiety / 3 Women

1992 Gracz / The Player

1993 Na skróty / Short Cuts

2001 Gosford Park

Twórcy

reżyseria Robert Altman
scenariusz Julian Fellowes
zdjęcia Andrew Dunn
montaż Tim Squyres
muzyka Patrick Doyle
obsada Maggie Smith, Michael Gambon, Kristin Scott Thomas, Charles Dance, Stephen Fry, Clive Owen, Helen Mirren, Emily Watson, Alan Bates, Derek Jacobi
producent Robert Altman, Bob Balaban i David Levy
produkcja Capitol Films, Film Council, Chicagofilms, Sandcastle 5 Productions, Medusa Produzione, USA Films
właściciel praw Resurgence Media
język angielski
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu