Program

Droga

The Road
John Hillcoat, USA 2009, 111’

Droga to postapokaliptyczna wizja opustoszałego, umierającego świata, po którym błądzi para bohaterów – ojciec i syn. Pokryte popiołem i gruzem ruiny miast, wyludnione drogi, zawalone wrakami puste autostrady. Grupy maruderów krążące w poszukiwaniu wszystkiego, co może się przydać do przetrwania, nie wyłączając ludzkiego mięsa. Życie na krawędzi wegetacji, w atmosferze ciągłego zagrożenia, pod niebem przykrytym gęstniejącą warstwą pyłu, gdzie każdy kolejny dzień jest bardziej szary od poprzedniego, a blask słońca stanowi już tylko blade wspomnienie.

Świat po katastrofie, zawłaszczony ostatnio w kinie niemal bez wyjątku przez mutantów i zombie, w Drodze został ukazany w sposób niepokojąco znany i bliski. Zamiast ćwiekowanych skór z Mad Maxa czy lateksowych kostiumów z Resident Evil, mamy tu stare puchówki, dziurawe buty obwinięte szmatami i sklepowy koszyk na kółkach, mozolnie wypełniany znalezionymi po drodze rzeczami. Adaptacja powieści Cormacka McCarthy’ego zachowuje oszczędny, realistyczny styl literackiego oryginału, bez gatunkowych fajerwerków skupiając się na historii przetrwania w nieludzkich warunkach. Osią emocjonalną filmu jest znakomicie zarysowana relacja ojca z synem, dwóch zagubionych w martwym świecie postaci, z których każda kurczowo trzyma się życia ze względu na drugą. Zdjęcia, utrzymane w bladej, wypłukanej z koloru tonacji (kręcone częściowo na terenach zniszczonych przez huragan Katrina), ilustrowane posępną muzyką Nicka Cave’a, sprawiają, że ten portret czasów po apokalipsie zostaje w pamięci na długo.

Grzegorz Kurek

nagrody

San Diego Film Critics Society Awards 2009 – najlepsze zdjęcia

John Hillcoat

Urodził się w 1961 roku w Australii, dorastał w rozjazdach między Kanadą, USA i Australią. Po skończeniu szkoły filmowej w Melbourne realizował teledyski m.in. dla Nicka Cave’a, INXS, Depeche Mode, Suede czy Muse. Zadebiutował w 1988 roku brutalnym dramatem więziennym Ghosts… of the Civil Dead, który zdobył osiem nominacji do Australijskich Nagród Filmowych. Kontynuując pracę nad teledyskami, kolejny film pełnometrażowy zrobił w 1996 roku – był to mroczny melodramat dziejący się w dżunglach Papui-Nowej Gwinei Zatrzymać przeszłość. Prawdziwym sukcesem okazała się Propozycja (2005), wizjonerski western nagrodzony m.in. w Wenecji za scenariusz Nicka Cave’a. Ostatnio Hillcoat współpracował z twórcami gry Red Dead Redemption przy średniometrażowej animacji osadzonej w świecie gry.

Wybrana filmografia

1988 Ghosts… of the Civil Dead

1996 Zatrzymać przeszłość / To Have & to Hold

2005 Propozycja / The Proposition

2009 Droga / The Road

Artykuły o filmie
Strona oficjalna

Twórcy

reżyseria John Hillcoat
scenariusz Joe Penhall, na podstawie powieści Cormacka McCarthy’ego / based on a novel by Cormack McCarthy
zdjęcia Javier Aguirresarobe
montaż Jon Gregory
muzyka Nick Cave, Warren Ellis
obsada Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Charlize Theron, Robert Duvall, Guy Pearce, Molly Parker
producent Paula Mae Schwartz, Steve Schwartz, Nick Wechsler, Mike Upton, Erik Hodge
produkcja Dimension Films, 2929 Productions, Chockstone Pictures, Nick Wechsler Productions
polski dystrybutor Kino Świat
język angielska
barwa kolor
pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu