Czas krwawego księżyca, reż. Martin Scorsese
3/11/23

Poezja, gniew i humor, czyli co poleca Piotr Czerkawski

Bezgranicznie dobre kino, czyli przewodnik Wchłoniętego przez Orient Tyle dobrego! Wydarzenia towarzyszące 14. American Film Festival

Kto ma taki talent, że mógłby nakręcić (dobry) film nawet o wczasach w Mielnie? Gdzie znajdziemy złego brata bliźniaka wuja Sama? Czy filozoficzno-religijne koncepty mogą być dobrą inspiracją do podrywu? I co zrobić, aby w trakcie tegorocznego festiwalu wygrać piwo od Piotra Czerkawskiego? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie we wspaniałym zestawieniu dziesięciu tytułów z programu American Film Festival, których zdaniem Piotra, kuratora retrospektywy Alexa Rossa Perry’ego, nie można przegapić. 

14. AFF rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 7 listopada. Bilety na pokazy kinowe i dostępy do seansów online możecie upolować poprzez stronę americanfilmfestival.pl.

  1. Paleta barw (The Color Wheel), reż. Alex Ross Perry – Alex Ross Perry z drapieżnością, której mógłby pozazdrościć mu jego ulubiony Philip Roth, rozbraja schematy komedii romantycznej i filmu drogi. Przy okazji sprawia, że bohaterowie, z którymi udajemy się we wspólną podróż, działają na nas niczym najbardziej podstępne używki. Choć doskonale wiemy jak bardzo są toksyczni, jednocześnie nie możemy się od nich uwolnić.
  2. Całe to piękno i krew (All the Beauty and the Bloodshed), reż. Laura Poitras – Imponujący dokument, który przekonuje, że bunt bywa kaprysem, aktem pozerstwa i sezonową modą, ale czasem okazuje się rzeczą niezbędną jak tlen.
  3. Złote wyjście (Golden Exits), reż. Alex Ross Perry – Alex Ross Perry udowadnia, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych i snuje pasjonującą opowieść o uczuciowych perypetiach archiwisty w średnim wieku. Taki film mógłby nakręcić Eric Rohmer, gdyby wychował się na Brooklynie.
  4. Niebiańskie dni (Days of Heaven), reż. Terrence Malick – Imponująca wizualnie (zdjęcia Nestora Almendrosa!) pamiątka z czasów, gdy Terrence Malick mnożył wątpliwości zamiast wygłaszać kazania, a ludźmi interesował się dużo bardziej niż dinozaurami.
  5. Aftersun, reż. Charlotte Wells – Charlotte Wells ma w sobie tyle empatii, że byłaby w stanie nakręcić subtelny film nawet o wakacjach w Mielnie.
  6. The Sweet East, reż. Sean Price Williams – Zrealizowana z Rivette’owską swadą na przemian zuchwała, kapryśna i niewinna opowieść o wchodzeniu w dorosłość w absurdalnie niedojrzałym kraju.
  7. Czas krwawego księżyca (Killers of the Flower Moon), reż. Martin Scorsese – Zapomnijcie o Irlandczyku, to dopiero kawał kina gangsterskiego. A przy okazji na przemian przejmująca i groteskowa opowieść o wuju Billu (najlepszy De Niro od lat), złym bracie – bliźniaku wuja Sama, który, choć ma gębę pełną frazesów, tak naprawdę wierzy tylko w jedną ściśle amerykańską wartość: siłę pieniądza.
  8. Poprzednie życie (Past Lives), reż. Celine Song – Przyjemnie przewrotny film o tym, że młodzieńcze uczucia bywają zaskakująco trwałe, a filozoficzno-religijne koncepty mogą inspirować całkiem skuteczne teksty na podryw.
  9. Przejścia (Passages), reż. Ira Sachs – Ira Sachs niby szwenda się śladami Henry’ego Millera i pokazuje Paryż jako stolicę rozwiązłości, ale na szczęście ma w sobie dużo więcej przewrotności i poczucia humoru. Przy okazji, stawiam piwo osobie, która w klubie festiwalowym powtórzy któryś z nieziemskich outfitów Franza Rogowskiego!
  10. Gdyby ulica Beale umiała mówić (If Beale Street Could Talk), reż. Barry Jenkins – Barry Jenkins udowodnił po Moonlight, że nie zamierza zostać twórcą jednego przeboju i stworzył film, który – zupełnie jak przenoszona przez niego na ekran literatura Jamesa Baldwina – uwodzi przedziwną mieszanką gniewu i poezji.

Bilety na pokazy kinowe i dostępy do seansów online można już kupić na stronie americanfilmfestival.pl; również tam dostępny jest pełny program tegorocznej edycji wydarzenia. Na 14. American Film Festival zapraszamy w dniach 7-12 listopada, do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. Do 19 listopada można zaprosić AFF do swoich domów – za sprawą pokazów online na platformie NH VOD.

Sprawdź pełny program

Sprawdź program online


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu