Nieznany kraj, reż. Morrisa Maltz
29/11/23

Rozwijany w ramach US in Progress „Nieznany kraj” z nagrodą Gotham

Weekend z 14. American Film Festival online Niezależny duch – nominacje do Independent Spirit Awards

W Nowym Jorku przyznano nagrody Gotham – prestiżowe wyróżnienia, które trafiają w ręce autorek i autorów kina niezależnego. Laur za najlepszy występ pierwszoplanowy (Outstanding Leading Performance) zdobyła Lily Gladstone – za rolę w Nieznanym kraju (The Unknown Country) w reżyserii Morrisy Maltz. Gratulujemy i cieszymy się tym bardziej, bo jako American Film Festival dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego sukcesu: Nieznany kraj był rozwijany w ramach naszego branżowego projektu US in Progress.

Lily Gladstone już na dobre zadomowiła się w rodzinie AFF-u: trzy lata temu prezentowaliśmy Pierwszą krowę z jej udziałem, w ubiegłym roku można było oglądać ją w Quantum Cowboys (projekt również rozwijany w ramach USinP) i wspomnianym wyżej Nieznanym kraju, zaś podczas tegorocznego festiwalu – w Fancy Dance i Czasie krwawego księżyca. Wiele osób wróży jej Oscara za występ w tym ostatnim.

Nieznany kraj: oswajanie Ameryki

Film Morrisy Maltz to częściowo fabularne, częściowo dokumentalne zapiski z podróży – tej emocjonalnej i tej bardzo dosłownej. Główną bohaterką jest Tana (Lily Gladstone), rdzenna Amerykanka z ludu Dakotów, która wyrusza z mroźnej Minnesoty do południowego Teksasu. Po drodze próbuje radzić sobie z osobistymi problemami i spotyka ludzi, którzy tylko pozornie mają w tej wędrówce przypadkową rolę – w istocie okazują się jej ważnym dopełnieniem. Każde takie przydrożne spotkanie staje się dla Maltz pretekstem do opowiedzenia osobistej historii. Reżyserka przedstawia swoich bohaterów z uważnością, składając z ich narracji przejmujący portret post-Trumpowskiej Ameryki: pełnej pęknięć, gorzkich rozczarowań i niewidzialnych losów.


US in Progress to wyjątkowy projekt branżowy towarzyszący American Film Festival. W ramach wydarzenia polskie firmy postprodukcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie, a Wrocław jest stałym miejscem spotkań producentów z USA i Europy. Współorganizatorami USinP są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Dolnośląskie Centrum Filmowe, a wydarzeniu partnerują: Black Photon, Earworks, Fixafilm, Orka, Platige Image, Soundflower Studio, XANF, New Europe Film Sales, Polska Gildia Producentów, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Variety.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu