Secret Honor, reż. Robert Altman
10/09/24

Wszystkie stany polityki. Karnety i akredytacje na festiwal już w sprzedaży

„Familiar Touch” ukończone w ramach US in Progress nagrodzone w Wenecji We want YOU! Dołącz do zespołu wolontariatu American Film Festival

„Możesz nie interesować się polityką, ale polityka zawsze będzie interesować się tobą” – ta stara maksyma wybrzmiewa szczególnie mocno w gorącym roku wyborczym. Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych zaczyna wkraczać w decydującą fazę, a jej finał (czyli same wybory) przypadnie dokładnie na dzień rozpoczęcia 15. American Film Festival. 

Trzymamy więc rękę na pulsie i we współpracy z Podkastem amerykańskim przygotowaliśmy wyjątkową sekcję Politics on Screen, w ramach której sprawdzimy, jak na przestrzeni lat kino z USA opisywało i komentowało rodzimą scenę polityczną. Dziś rozpoczynamy sprzedaż karnetów i akredytacji dziennikarskich oraz branżowych, zaś na sam festiwal zapraszamy od 5 do 11 listopada, niezmiennie do Wrocławia.

Kup karnet

Zamów akredytację dziennikarską

Zamów akredytację branżową

Przywrócić wielkość kinu politycznemu

Wielkie nazwiska za kamerą, wielkie gwiazdy przed kamerą i jeszcze większe tematy polityczne, które okiem kamery chwytali wybitni twórcy. Rozgłos, jaki zyskały poszczególne filmy w Polsce, jest jednak nieproporcjonalnie mniejszy. Przyczyn można upatrywać m.in. w szczelnie zasłoniętej żelaznej kurtynie, która nie przepuszczała do naszego kraju kina politycznego, zaś po upadku komunizmu – zainteresowaniem dystrybutorów skierowanym głównie na import kina rozrywkowego zza Oceanu. W trakcie tegorocznego AFF-u nadrobimy straty: zaprezentujemy selekcję sześciu znakomitych filmów fabularnych, które przyglądają się amerykańskiej polityce pod różnymi kątami.

W menu: fanatyzm ery makkartyzmu i „polowań na czerwonych” (Przeżyliśmy wojnę, reż. John Frankenheimer), populizm wgryzający się w mainstreamową politykę (Ten najlepszy, reż. Franklin J. Schaffner), rozliczenie z burzliwą kadencją Nixona (Secret Honor, reż. Robert Altman), przemysł telewizyjny, który stał się jednym z głównych rozgrywających w kampaniach wyborczych (Sieć, reż. Sidney Lumet), narzędziem produkującym fake newsy (Fakty i akty, reż. Barry Levinson), czy kreującym nowe gwiazdy (Twarz w tłumie, reż. Elia Kazan).

Sekcję Politics on Screen mamy przyjemność organizować we współpracy z Podkastem amerykańskim (jednym z najpopularniejszych w Polsce podkastów z zakresu tematyki społecznej), prowadzonym przez Łukasza Pawłowskiego i Piotra Tarczyńskiego – znakomitych ekspertów, którzy przybliżają meandry polityki i historii USA. Twórcy Podkastu będą także gośćmi AFF-u – będzie można spotkać ich w listopadzie we Wrocławiu. Podkast amerykański niezmiennie ma znak jakości American Film Festival: zapraszamy i zachęcamy do słuchania!

Kino, czyli polityka

„W kinie ideologia jest wszędzie, a przekaz polityczny wszechobecny – silniejszy, słabszy, zamierzony lub nie. Polityczna jest Casablanca, polityczne są Gwiezdne wojny, Nashville, Forrest Gump czy Uciekaj!. A nawet Legalna blondynka. Są jednak filmy, w których polityka amerykańska jest na pierwszym planie – opowiadają o Kongresie, kampaniach wyborczych, senatorach, kongresmenach i, rzecz jasna, prezydentach. I to właśnie one kształtują ramy politycznego myślenia, ale też – zupełnie praktycznie – dostarczają widzom „wiedzy” na temat tego, jak w praktyce działa polityka. Wielu Amerykanów (i jeszcze więcej nie-Amerykanów) swoje wyobrażenie na temat praktyki systemu politycznego USA czerpie właśnie z kultury popularnej. Kilka z tych filmów chcemy Państwu pokazać w sekcji Politics on Screen, którą Podkast amerykański przygotował dla tegorocznej edycji American Film Festival” – piszą Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński. Cały tekst ze słowem wstępu i opisami poszczególnych filmów znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Czytaj więcej

15. American Film Festival: co w programie?

W programie festiwalu tradycyjnie znajdą się najnowsze i najlepsze filmy niezależne z USA, przeboje ze światowych festiwali (w tym z niedawno zakończonego festiwalu w Wenecji), Hollywood z górnej półki, kultowe klasyki i znane-nieznane mistrzynie oraz mistrzowie kina. W tym roku AFF będzie trwał o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj.

Kolejne informacje programowe będziemy ujawniać w najbliższych tygodniach (zachęcamy do śledzenia mediów AFF-u), zaś pełny program ogłosimy 22 października w samo południe. Dzień później (o tej samej porze) rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na seanse stacjonarne. 17 września rozpoczniemy nabór na wolontariat. W tym roku, za sprawą części online’owej, ponownie będzie można zaprosić American Film Festival do swoich domów. Szczegóły na temat wirtualnej odsłony festiwalu podamy wkrótce.

Karnety i akredytacje

Karnety oraz akredytacje dziennikarskie i branżowe (przyznawane dziennikarkom, dziennikarzom oraz osobom z branży filmowej aktywnym zawodowo) można kupić poprzez stronę americanfilmfestival.pl do 18 października lub do wyczerpania puli. Karnety i akredytacje umożliwiają najpełniejsze doświadczanie festiwalu – korzystając z nich można uczestniczyć w maksymalnie 31 seansach stacjonarnych. Karnety i akredytacje nie obejmują online’owej części festiwalu (zapraszamy do zakupu pojedynczych dostępów lub pakietów dostępów do pokazów online; szczegóły wkrótce).

Ceny:
  • Karnet: 350 zł
  • Karnet – zniżka dla osób posiadających kartę Klubu Przyjaciół Kina Nowe Horyzonty: 330 zł
  • Akredytacja branżowa: 350 zł
  • Akredytacja dziennikarska: 260 zł

Szczegóły na temat zakupu oraz korzystania z karnetów i akredytacji

Regulamin sprzedaży


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu