Prawdziwy ból, reż. Jesse Eisenberg
2 dni temu

Środa na festiwalu. Gwiazda dnia: Jesse Eisenberg

Zaczynamy! Celebruj z nami urodzinową edycję American Film Festival Porozmawiajmy! Czytanie Ameryki: spotkanie z Ewą Winnicką o 19:00

36 filmów w Kinie Nowe Horyzonty, 25 w ramach festiwalu online, spotkania literackie (w tym inauguracja cyklu Czytanie Ameryki we Wrocławskim Domu Literatury), wernisaż wystawy Ameryka Marcina, stand-up, pierwsze spotkania z twórcami i przede wszystkim: wizyta gościa specjalnego 15. American Film Festival – Jessego Eisenberga, który odbierze nagrodę Indie Star Award, a później opowie o pracy nad filmem Prawdziwy ból

To dopiero drugi dzień festiwalu, a atrakcje zaplanowane na środę spokojnie wypełniłby cały tydzień.

Spotkania

Niech wybrzmi to z właściwą doniosłością: Jesse Eisenberg dziś, na żywo, w Kinie Nowe Horyzonty. Reżyser, scenarzysta i aktor występujący w Prawdziwym bólu (seans o 17:30) dołączy do grona laureatów Indie Star Award (obok m.in. Rosanny Arquette, Adele Romanski, Johna Watersa czy Todda Solondza, którzy otrzymali ISA w poprzednich latach), a później weźmie udział w rozmowie prowadzonej przez Martę Bałagę. Uwaga: spotkanie odbędzie się tylko w języku angielskim. Ale, ale: niech w blasku nagrody nie umknie Wam inna rozmowa. O 16:00 zapraszamy na seans Niedokończonego życia Phoebe Hicks i Gry w strzałki oraz późniejsze spotkanie z Agnieszką Taborską, pisarką, historyczką sztuki i przede wszystkim autorką książki o Hicks, która posłużyła za inspirację dla dzieła w reżyserii Marcina Giżyckiego i Grzegorza Pleszyńskiego.

Wernisaż wystawy Ameryka Marcina

Skoro o Marcinie Giżyckim mowa, to od razu mamy przyjemność zaprosić na wernisaż wystawy Ameryka Marcina. Zaczniemy tuż po seansie filmów i spotkaniu z Agnieszką Taborską, na pierwszym piętrze Kina Nowe Horyzonty (wstęp wolny). Giżycki, (wybitny historyk filmu, krytyk i reżyser), jak Wim Wenders, zrozumiał, że Ameryka to „kraj stworzony z obrazów” (Wenders, The American Dream). Zamienił więc pióro na aparat do robienia polaroidów. Technika ta zaspokajała niecierpliwość kolekcjonera motywów typowych dla ikonosfery kraju. Potem artysta odkrył polarotypię, rozmyciem konturów zbliżającą fotografię do malarstwa i nadającą obrazom abstrakcyjny charakter. Efekty jego poszukiwań będzie można oglądać w KNH do 11 listopada.

Stand-up: Grupowa sesja żartów po seansie Terapii grupowej

Sześcioro znanych komików i mistrzów stand-upu, m.in. Tig Notaro, Nicole Byer i Gary Gulman, spotyka się w ramach sesji terapeutycznej, podczas której opowiadają o swoich lękach, najgłębszych smutkach, niepewnościach i życiowych problemach, a kierunek tym szczerym opowieściom nadaje słynny aktor Neil Patrick Harris. To niecodzienne wydarzenie zobaczycie w świetnym dokumencie Neila Berkeley’a, a my uzupełnimy go jeszcze o AFF-ową odsłonę terapii poprzez stand-up. Wrocławskie komiczki Dolly i MP zapraszają do udziału w grupowej sesji żartów. Nie wiadomo jeszcze, kto bardziej potrzebuje tego komediowego spotkania, stand-uperki czy publiczność, ale pewne jest to, że będziemy się wszyscy dobrze bawić. Plan jest taki: najpierw seans o godz. 21:15, a później stand-up na żywo. Wstęp na film na bazie biletów lub karnetów/akredytacji (po zarezerwowaniu miejsca w naszym systemie), zaś na stand-up wstęp jest wolny, w miarę dostępności miejsc po seansie.

Czytanie Ameryki: Ewa Winnicka | Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie

W Kinie Nowe Horyzonty (oraz online) oglądamy, a w klubie Proza czytamy Amerykę. Wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury, wydawnictwami Czarne, Znak oraz Agora zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań wokół książek, które świetnie rezonują z programem filmowym AFF-u: pokazują mniej znane, ale szalenie ciekawe i ważne zjawiska związane z amerykańską kulturą, polityką, historią czy społeczeństwem. Na dobry początek Czytania Ameryki zapraszamy na spotkanie z Ewą Winnicką, wybitną reportażystką, która opowie o swojej najnowszej książce Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie – historii mieszkańców wsi Płużnica Wielka, którzy w XIX wieku ruszyli na podbój Dzikiego Zachodu. Spotkanie z autorką poprowadzi Waldek Mazur. Klub Proza / Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2, zaczynamy o 19:00. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Historia z (bardzo) bliska: strefa VR

Gdyby każdą historię można było poznać tak wnikliwie i w tak ciekawy sposób, to [tutaj wstawiamy słynnego mema z nowoczesnym miastem przyszłości]. Jeśli szukacie w kinie „czegoś więcej”, to koniecznie wybierzcie się do naszej strefy VR, gdzie czeka na Was nagradzany projekt JFK Memento. Dzięki niemu zobaczycie z (bardzo) bliska jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnych dziejach USA: zamach na Johna F. Kennedy’ego.

W drogę, do Dallas!

Klub festiwalowy: Rumbar i Texico

Chcecie spróbować wszystkich stanów dobrych smaków? Kierujcie się do naszego klubu festiwalowego, który w tym roku gości w progach Rumbaru i Texico w Pasażu Pokoyhof, tuż obok Kina Nowe Horyzonty. Na miejscu znajdziecie wiele przyjemnych rzeczy do wypicia i zjedzenia oraz równie przyjemną przestrzeń do dyskusji o kinie. Z biletami, karnetami lub akredytacjami z tegorocznego AFF-u upolujecie 10% zniżki na wszystkie pozycje z menu. 

Smacznego!

A skoro o przyjemnościach dla podniebienia mowa – sprawdźcie listę naszych zaprzyjaźnionych lokali, w których również czekają na Was specjalne oferty i zniżki.

Podążaj tropem miejsc rekomendowanych

Secret screening: bierz w ciemno!

Możemy powiedzieć tyle: to będzie świetny film w fantastycznym miejscu, z równie dobrymi atrakcjami dodatkowymi. Przypominamy, że zaproszenia na to wydarzenie będą wydawane w kasach festiwalowych Kina Nowe Horyzonty przez wyznaczoną osobę (nie przeoczycie jej – wyróżni ją charakterystyczny ubiór) jeszcze dziś i jutro w godzinach 14:00-16:00.

Festiwalowy czwartek

35 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, w tym Polowanie na kawalera – pokaz z muzyką na żywo (Zuzanna Wrońska i Maja Laura) i O, Kanado! z późniejszym DKF-em Portalu Immersja, osiem sesji Q&A z twórczyniami i twórcami festiwalowych filmów, spotkanie po Megalopolis z Janem Dzierzgowskim, tłumaczem książki Sama Wassona Francis Ford Coppola. Rewolucjonista oraz rozmowa Piotra Tarczyńskiego (Podkast amerykański) i Andrzeja Rossy o książce Uwierz w plan. Skąd wziął się QAnon i jak namieszał w Ameryce Willa Sommera – w ramach cyklu Czytanie Ameryki. AFF nabiera rozpędu!


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu