Dziś bez wątpienia wszystkie oczy zwrócone są na Amerykę. My jesteśmy pewni jednej rzeczy: warto, a nawet trzeba rozmawiać, sięgać do dobrych źródeł i analizować historię. Na ekranach Kina Nowe Horyzonty niezmiennie oglądamy, a we Wrocławskim Domu Literatury dzisiaj rozpoczynamy także Czytanie Ameryki – cykl spotkań literackich z wyjątkowymi autorkami i autorami, którzy w swoich pracach przyglądają się różnym aspektom amerykańskiej kultury, społeczeństwa czy polityki.
Naszą pierwszą gościnią będzie wybitna reportażystka – Ewa Winnicka, zaś spotkanie rozpocznie się już o godz. 19:00 (tu ważna errata: w porannych newsach podaliśmy błędną godzinę rozpoczęcia, bardzo przepraszamy za tę pomyłkę). Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc (Wrocławski Dom Literatury / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2).
Punktem wyjścia do dzisiejszej rozmowy będzie najnowszy reportaż Winnickiej Miasteczko Panna Maria. Ślązacy na Dzikim Zachodzie: autorka śledzi w nim losy pionierskiej społeczności osadników ze Śląska, którzy w XIX wieku dotarli aż do Teksasu.
W poniedziałek 3 grudnia 1854 roku do portu w Galveston w Zatoce Meksykańskiej w stanie Teksas przypłynęły dwa statki pasażerskie. Wiozły czterystu osiemdziesięcioro dwoje pasażerów, w tym grupę chłopów ze wsi Płużnica Wielka na Śląsku. Przybyli na zaproszenie księdza Leopolda Moczygemby, który obiecał im, że znajdą tu raj na ziemi. Po zejściu z pokładu wyruszyli na podbój Dzikiego Zachodu, włączając się w tok amerykańskiej historii. Założyli osady Panna Maria, Cestohowa i Kosciusko, bywali kowbojami, bandytami, ranczerami, żołnierzami i milionerami. Powoli z Polaków w Teksasie zmienili się w Teksańczyków z Polski lub Teksańczyków ze Śląska, bo kwestia, co jest prawdziwą ojczyzną ich przodków, pozostaje dla wielu nierozstrzygnięta.
Ewa Winnicka to reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk, Greenpoint oraz Miasteczko Panna Maria. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym Łazarewiczem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laureatka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festiwalu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Dzisiejsze spotkanie z autorką poprowadzi Waldek Mazur.
Cykl Czytanie Ameryki mamy przyjemność organizować we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury, wydawnictwami Czarne, Znak oraz Agora. Patronat nad wydarzeniem objęły „Książki. Magazyn do czytania”.
Sprawdź pełny program Czytania Ameryki