O, choinko, reż. Katie Aselton
2 dni temu

USA w pigułce – sekcja American Shorts we współpracy z Cinemaforum

„Prawdziwy ból” w programie 15. AFF. Jesse Eisenberg gościem festiwalu Zrozumieć Amerykę: wyjątkowe dokumenty w sekcji Special Docs

Pojęcie kina jest bardzo pojemne – obejmuje zarówno monumentalne, epickie dzieła rozpisane na wiele wątków, jak i filmowe miniatury, które miewają po parę minut albo proponują skondensowaną historię zamkniętą w (maksymalnie!) pół-godzinie. Naszym zdaniem – oraz zdaniem naszego partnera, festiwalu Cinemaforum – za mało docenia się tę drugą formę i właśnie dlatego już od kilku lat prezentujemy (kolejno na wydarzeniach warszawskim i wrocławskim) znakomitą selekcję krótkich metraży w ramach sekcji American Shorts.

Już po raz piąty zaprezentujemy zestaw znakomitych amerykańskich shortów – to w tej formie często realizowane są pomysły, które później trafiają do głównego nurtu; to tu młodzi filmowcy i filmowczynie przecierają szlaki w branży. Podczas American Film Festival (5-11 listopada, Wrocław), a wcześniej także w trakcie Cinemaforum (23-27 października, Warszawa) możecie zobaczyć komplet brawurowych krótkich filmów, które zaspokoją potrzebę eksperymentu, różnorodności i wciągającej narracji – wszystko w mniej niż 1,5 godziny!

„American Shorts to chyba najbardziej intymna i jednocześnie najbardziej uniwersalna sekcja American Film Festival. Filmy krótkometrażowe z jej tegorocznego programu w różny sposób podejmują temat poszukiwania tożsamości i konfrontacji ze światem. Mówią o przeżywaniu fascynacji, wstydzie, ambicjach i pragnieniu. Pomimo swojego pozornie prywatnego charakteru mają ogromny potencjał polityczny i społeczny – ich autorki i autorzy pochylają się nad kwestiami rasy, ciała, seksualności i pochodzenia. To filmy, które łączy nieskrępowana energia i przenikliwość” – pisze Ania Winkler, programerka AFF-u.

Program tegorocznych American Shorts podczas AFF-u

  • O, choinko (Oh, Christmas Tree), reż. Katie Aselton – 16-letnia Claire i jej ojciec Ben wyjeżdżają za miasto, by kultywować ulubione świąteczne tradycje.
  • Dramat z okresu Jane Austen (Jane Austen's Period Drama), reż. Julia Aks, Steve Pinder – Anglia, 1813 rok. W trakcie długo wyczekiwanych oświadczyn pannę Estrogenię Talbot zaskakuje menstruacja. Jednak zalotnik myśli, że jego wybranka jest ranna.
  • Border Hopper, reż. Nico Casavecchia – Laura dostaje wymarzoną pracę, ale jako imigrantka musi pokonać biurokratyczne przeszkody, by zdobyć wizę do Europy i nakręcić reklamę Super Bowl. Wtedy odkrywa drzemiące w sobie nadprzyrodzone moce.
  • Dnia ósmego (The Eighth Day), reż. Jonah Weinstein – para gejów musi przekazać swojej rodzinie przywiązanej do żydowskiej tradycji, że nie zamierza obrzezać nowonarodzonego syna.
  • Merci, Poppy, reż. Hanna Gray Organschi – cierpliwość Poppy zostaje wystawiona na próbę, gdy arogancki i zapatrzony w siebie szef odrzuca jej prośbę o awans.
  • Pokolenia i przeznaczenia (Dynasty and Destiny), reż. Travis Lee Ratcliff – świetnie nakręcony portret matki i córki, dwóch czarnych kowbojek, które łączy pasja do rodeo i barrel racing-u.
  • Księżycowe jezioro (Moon Lake), reż. Jeannie Sui Wonders – intymny portret dorastania. Połowa lat dwutysięcznych, przedmieścia Michigan. Podczas pidżama party zawstydzona gimnazjalistka Tess próbuje za wszelką cenę ukryć plamę na białej wykładzinie.

 

Na 15. American Film Festival zapraszamy od 5 do 11 listopada (a do 17 listopada część filmów będzie można zaprosić do swoich domów – za sprawą edycji online). Jeszcze tylko do najbliższego piątku, 18 października, trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych. Pełny program festiwalu ogłosimy 22 października, a dzień później rozpoczniemy sprzedaż biletów na seanse kinowe i dostępów do pokazów online.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu