Poprzez lata, reż. Alessandra Lacorazza
9/10/24

Young Americans: dojrzałe młode kino na 15. American Film Festival

Szczęścia chodzą parami, czyli sekcja Festival Favorites na 15. AFF „Super/Man: The Christopher Reeve Story” i inne opowieści na 15. AFF

How do you do, fellow kids? Albo tak: Ok, boomer. Możemy próbować cytować memy i udawać, że mamy RiGCz, że ogólnie essa, że slay i brat, że wszystko rozumiemy. Ale faktem jest, że piszący te słowa dawno skończył trzydziestkę, a osoby programujące festiwal zdały maturę już jakiś czas temu (Ula, wybacz). Na szczęście nie musimy niczego udawać – po prostu przekazujemy miejsce na scenie młodym twórczyniom i twórcom, którzy najlepiej opowiedzą właśnie o młodości.

Tworzenie filmów wpisujących się w nurt coming-of-age to sport narodowy Ameryki, a ten rok wyjątkowo obrodził w świetne tytuły wpisujące się w to zjawisko. W programie 15. American Film Festival znalazło się wiele historii o życiu młodych ludzi, ale szczególny zestaw zebraliśmy w sekcji Young Americans, zaś w niej czworo wspaniałych: Didi Seana Wanga, Jazzy Morrisy Maltz, Wakacje Griffina (Griffin in the Summer) Nicholasa Colii i Poprzez lata (In the Summers) Alessandry Lacorazzy. Young Americans przygotowaliśmy we współpracy z Młodymi Horyzontami, zaś Portal Immersja objął sekcję opieką merytoryczną.

Jeszcze do 18 października trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych na festiwal. 22 października ogłosimy pełny program, zaś dzień później rozpocznie się sprzedaż biletów i dostępów do filmów online. Na 15. American Film Festival zapraszamy od 5 do 11 listopada – do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty, zaś do 17 listopada możecie zaprosić AFF również do swoich domów – dzięki wirtualnej części wydarzenia.

Kup karnet
Zamów akredytację dziennikarską
Zamów akredytację branżową

Filmy o młodości nie starzeją się

A na pewno nie starzeje się zainteresowanie tą tematyką. Układając program Young Americans wybraliśmy filmy, które nie tylko orbitują wokół zjawiska coming-of-age, ale zostały także dostrzeżone na (między innymi) jednych z najważniejszych amerykańskich festiwali: Didi oraz Poprzez lata zgarnęły laury na Sundance, zaś Wakacje Griffina i Jazzy wróciły z nagrodami po festiwalu Tribeca.

Didi, reż. Sean Wang: uwaga, nostalgia!

Historia tytułowego Didiego skradła serca widzów tegorocznego Sundance, gdzie film Seana Wanga zdobył Nagrodę Publiczności. Jeśli pamiętacie telefony z klapką, pierwsze podrygi mediów społecznościowych i niewinną erę pionierskich, amatorskich filmów wrzucanych na Youtube’a – koniecznie zaplanujcie seans Didiego. Chris (dla przyjaciół Didi) to pozornie zwyczajny nastolatek z Kalifornii: jeździ na desce, przeżywa pierwszą miłość (w tym miłość do kina), buja się ze znajomymi po skateparkach. W tej prostej historii Sean Wang zaklął jednak ogrom serdeczności i świeżości, mimo że pytania padające z ekranu (kim jestem, czego potrzebuję?) zostały przemaglowane przez kino wiele razy. Coming-of-age w pełnej krasie i w dobrej klasie.

Jazzy, reż. Morrisa Maltz: początki i końce

Niech ta perełka nie ucieknie Wam w natłoku festiwalowych uniesień. Jazzy to piękna opowieść o przyjaźni, stracie, trudach dorastania. To jeden z najdojrzalszych filmów coming-of-age ostatnich lat, który wywołuje te dziwne, nie do końca określone uczucia tęsknoty za dzieciństwem. Na pierwszym planie śledzimy relację i dorastanie dwóch dziewczynek z plemienia Lakota, których drogi w pewnym momencie nieuchronnie się rozchodzą. Jazzy to orzeźwiające połączenie dziewczyńskiego Boyhood Linklatera, Mud Nicholsa, Hide Your Smiling Faces Carbone’a i Elektrycznych dzieci Thomas. Na ekranie zobaczymy m.in. jedną z ulubionych aktorek AFF-u – Lily Gladstone.

Wakacje Griffina (Griffin in the Summer), reż. Nicholas Colia: sztuka dorastania

Trzy nagrody na festiwalu Tribeca, ogrom czułości i równie dużo mądrości: oto Wakacje Griffina, czyli opowieść o dorastaniu oraz sztuce, w tym sztuce kompromisu. Griffin to czternastolatek o wielkich marzeniach i równie wielkim ego. Tytułowe lato okaże się dla niego przełomowe, choć nie do końca z tych powodów, których się spodziewał: planował zrealizować (nad wyraz) dojrzałe przedstawienie teatralne, ale życie wokół okazało się mieć dla niego inny, znacznie bardziej fascynujący scenariusz. To kolejny film w programie 15. AFF-u o uzdrawiającej mocy teatru – więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Poprzez lata (In the Summers), reż. Alessandra Lacorazza: wakacyjne rodzicielstwo

Znacie zjawisko „weekendowego ojca”? Alessandra Lacorazza czerpie z własnej biografii i przedstawia wariację na temat, tyle że weekend zamienia się tu w całe lato. Mieszkające na co dzień z matką Violeta i Eva każdego lata wyjeżdżają z Kalifornii i udają się do Nowego Meksyku, by wakacje spędzić z ojcem. Tato stara się, by każdy z tych wyjazdów był atrakcyjny, ale jego zaangażowanie w opiekę nad córkami jest wprost proporcjonalne do trawiących go problemów – wybuchowego temperamentu czy uzależnienia od używek. Lacorazza przygląda się więc złożonym relacjom rodzinnym, szuka źródeł współdzielonych traum i stawia niestarzejące się pytanie: co to znaczy „być dobrym rodzicem”? Poprzez lata to triumfator Sundance: na festiwalu zgarnął Główną Nagrodę Jury i za najlepszą reżyserię. 

 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu