Super/Man: The Christopher Reeve Story, reż. Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
4 dni temu

„Super/Man: The Christopher Reeve Story” i inne opowieści na 15. AFF

Young Americans: dojrzałe młode kino na 15. American Film Festival „Maria Callas” z Angeliną Jolie w roli głównej w programie 15. AFF

„Nie każdy bohater nosi pelerynę” – to hasło powraca jak refren za każdym razem, kiedy chcemy podkreślić odwagę „zwykłych” ludzi: służb ratunkowych, filantropów, osób, które w obliczu zagrożenia lub wyzwania wykazały się niezwykłą siłą. Christopher Reeve jest jednak szczególnym przypadkiem: nosił pelerynę jako kultowy Superman, ale też poza ekranem – jako wyjątkowy człowiek, który nie poddał się i przekazał światu ogrom dobroci mimo tragicznego wypadku. 

Podczas tegorocznego American Film Festival przyjrzymy się bliżej tej niezwykłej postaci w poruszającym dokumencie Super/Man: The Christopher Reeve Story. Sam film będzie zaś częścią tegorocznej specjalnej sekcji Supermen (and a Woman), gdzie zgromadziliśmy historie o postaciach ze świata amerykańskiej sztuki, kultury i popkultury, których sława i znaczenie wykraczają poza ramy zwykłych celebrytów.

Na jubileuszowy 15. American Film Festival zapraszamy od 5 do 11 listopada. Trwa sprzedaż karnetów oraz akredytacji dziennikarskich i branżowych.

Kup karnet
Zamów akredytację dziennikarską
Zamów akredytację branżową

Super/Man: The Christopher Reeve Story: legenda na ekranie i poza nim

Po wypadku, który zmienił jego życie, Christopher Reeve nie poddał się i zainspirował świat, wykorzystując swoją sławę do przekazywania nadziei i zmiany naszego postrzegania osób dotkniętych paraliżem, pozostając jednocześnie zaangażowanym aktywistą, aktorem i filmowcem, oddanym tatą i kochającym mężem Dany – bijącego serca rodziny.

Najpierw został ikoną kina. Superman (1978) Richarda Donnera podbił serca publiczności i dołączył do panteonu dzieł kultowych. Ekranowy wizerunek Reeve’a łączył się z jego stylem życia – niezwykle aktywnym, w którym miłość do sportu ustępowała jedynie miłości do rodziny. W 1995 roku aktor uległ jednak fatalnemu wypadkowi, w wyniku którego został sparaliżowany. Tutaj zaczyna się historia Reeve’a jako innej ikony – bohatera niosącego pomoc poza kinowym ekranem. Wraz z żoną Daną założył Christopher & Dana Reeve Foundation, której celem jest leczenie urazów rdzenia kręgowego poprzez rozwój innowacyjnych badań i poprawę jakości życia osób oraz rodzin dotkniętych tą tragedią. W poruszającym dokumencie Iana Bonhôte’a i Petera Ettedgui, wyprodukowanym przez Warner Bros. Pictures i DC Studios, jesteśmy świadkami tej niezwykłej podróży, zaś na ekranie pojawiają się także liczni przyjaciele, rodzina i inne gwiazdy filmowe, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat niesłabnącego wpływu, jaki Reeve pozostawił po sobie.

Bohaterowie na horyzoncie

Biografia Christophera Reeve’a była dla nas impulsem, aby spojrzeć na wartość popularności i kreacji ekranowych z zupełnie innej perspektywy. Ten rok obfituje w świetne dokumenty krążące właśnie wokół tej tematyki – stąd pomysł na sekcję Supermen (and a Woman).

Alex Ross Perry (zeszłoroczny laureat Indie Star Award) w ironiczny sposób opowiada o sławie i funkcjonowaniu fandomu w hybrydowym dokumencie Pavements, czyli filmowym portrecie ikony grunge’u – zespołu Pavement (na ekranie zobaczymy m.in. ulubieńca Perry’ego – Jasona Schwartzmana). Muzycznym tropem podążył także Chris Smith, który w Devo przygląda się znanej-nieznanej historii tytułowej grupy, oraz Marie Losier, biorąc pod lupę życie i twórczość Merrill Nisker, czyli legendarnej piosenkarce i aktywistce Peaches (dokument Peaches Goes Bananas).

W sekcji znalazła się także dokumentalna perełka dla kinofilów: Made in England: The Films of Powell and Pressburger – opowieść o słynnym duecie producencko-reżyserskim (któremu festiwal Timeless poświęcił całą retrospektywę), wyreżyserowana przez Davida Hintona i wyprodukowana przez Martina Scorsesego.

Ostatni z filmów z zestawu Supermen (and a Woman) łączy się z zapowiedzianą wcześniej sekcją Politics on Screen. Henry Fonda for President to doskonały przykład połączenia władzy z ekranową sławą, zaś austriacki twórca Alexander Horwath udowadnia, że popularny aktor mógłby z powodzeniem zostać głową państwa.

 

15. American Film Festival odbędzie się w dniach 5-11 listopada, tradycyjnie we Wrocławiu. Pełny program ogłosimy 22 października w samo południe. Dzień później (o tej samej porze) rozpocznie się sprzedaż pojedynczych biletów na seanse stacjonarne.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu