Gra wojenna, reż. Jesse Moss, Tony Gerber
Wczoraj

Zrozumieć Amerykę: wyjątkowe dokumenty w sekcji Special Docs

USA w pigułce – sekcja American Shorts we współpracy z Cinemaforum

Za niecałe trzy tygodnie Ameryka wybierze nową prezydentkę lub prezydenta. My patrzymy jednak jeszcze dalej: jakie scenariusze czekają Stany w najbliższych latach? Jakie niebezpieczeństwa widać na horyzoncie? Spoglądamy także w przeszłość: jakie zdarzenia naprowadziły USA na obecny kurs? W programie 15. American Film Festival ponownie znalazła się sekcja Special Docs, w której zgromadziliśmy najlepsze, najciekawsze dokumenty z tego sezonu, które pomogą lepiej zrozumieć współczesną Amerykę i dadzą lepszy wgląd w amerykańską kulturę czy społeczeństwo. 

Wśród nich znalazła się trzymająca w napięciu Gra wojenna (War Game), czyli dokumentalne „co by było, gdyby” doszło do wybuchu kolejnego konfliktu domowego. Muzykę do filmu skomponował Paweł Mykietyn (autor muzyki m.in. do nominowanego do Oscara IO), który będzie jednym z gości AFF-u. Sekcja Special Docs została objęta opieką merytoryczną przez radio TOK FM.

Jeszcze tylko do jutra można kupić karnety oraz akredytacje dziennikarskie i branżowe na festiwal. Na 15. American Film Festival zapraszamy między 5 a 11 listopada do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty, zaś do 17 listopada AFF będzie można zaprosić także do swoich domów – za sprawą pokazów online. We wtorek, 22 października o 12:00, ogłosimy pełny program wydarzenia, a dzień później rozpocznie się sprzedaż biletów oraz dostępów do seansów online.

Kup karnet
Zamów akredytację dziennikarską
Zamów akredytację branżową

Gra wojenna (War Game), reż. Jesse Moss, Tony Gerber: pucz na horyzoncie

Pokazywany na festiwalu Sundance dokument, który ma temperaturę politycznego thrillera. Zapis prowadzonej przez polityków symulacji wojskowego puczu, który mógłby nastąpić po przegranej Republikanów w wyborach prezydenckich. Spokojnie, to tylko ćwiczenia, niestety takie, które łatwo mogą okazać się przepowiednią niedalekiej przyszłości.

Co począć z poczęciem (Preconceived), reż. Kate Dumke, Sabrine Keane: prawa kobiet na celowniku

Dostęp do bezpiecznej aborcji staje się w USA coraz trudniejszy, a w miejsce zamykanych jednostek przeprowadzających zabiegi przybywa fałszywych klinik aborcyjnych, które w praktyce są ośrodkami ruchów pro-life. Głośny dokument nagrodzony na festiwalu SXSW opowiada o tym problemie i walce kobiet o ich znikające prawa.

Rozdzieleni (Separated), reż. Errol Morris: system przeciwko ludziom

Pokazywany na festiwalu w Wenecji dokument, który przybliża kulisy zorganizowanej przez administrację Donalda Trumpa akcji wymierzonej w dzieci imigrantów nielegalnie przekraczających granicę z Meksykiem. Oparte na relacjach osób pracujących w agencjach rządowych oskarżenie bezdusznego systemu oraz ludzi, którzy w walce o władzę nie uznają żadnych wartości. 

Terapia grupowa (Group Therapy), reż. Neil Berkeley: komedia, czyli lekarstwo

Dokumentalista Neil Berkeley już wiele razy udowodnił, że jest specjalistą od opowiadania o emocjach. Podobnie jest w Terapii grupowej, fascynującym spotkaniu amerykańskich mistrzów stand-upu, którzy dzielą się historiami o swoich największych psychicznych zmaganiach i najtrudniejszych życiowych przełomach. 11 listopada, po seansie filmu o 17:30, zapraszamy na stand-up, który przygotują wrocławskie komiczki Dolly i Martyna Podwysocka.

Reakcje łańcuchowe (Chain Reactions), reż. Alexandre O. Philippe:jaka piękna masakra!

Alexandre O. Philippe, dokumentalista-kinofil, przedstawia kolejny błyskotliwy esej filmowy, tym razem będący hołdem dla Teksańskiej masakry piłą mechaniczną. O niskobudżetowym horrorze Tobe’ego Hoopera opowiadają przed kamerą jego admiratorzy, w tym Stephen King i Takashi Miike. W trakcie tegorocznego AFF-u będzie można zorganizować sobie podwójny seans: oprócz dokumentu Philippe’a, na ekranach Kina Nowe Horyzonty przypomnimy także kultową Masakrę.

 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu