Ten najlepszy, reż. Franklin J. Schaffner
Wczoraj

Nocne studio wyborcze podczas 15. American Film Festival | 5 listopada

Znamy program spotkań koprodukcyjnych w ramach tegorocznego US in Progress

To wyjątkowa sytuacja: tegoroczny American Film Festival zaczniemy jeszcze za prezydentury Joe’go Bidena, ale już drugiego dnia dowiemy się, kto po nim wprowadzi się do Białego Domu. 5 listopada Ameryka wybierze nową prezydentkę lub prezydenta, a my będziemy trzymać rękę na pulsie. 

Wspólnie z Radiem RAM zapraszamy na nocne studio wyborcze, podczas którego porozmawiamy ze znakomitymi gościniami i gośćmi o intensywnej kampanii wyborczej oraz scenariuszach, jakie czekają Amerykę w niedalekiej przyszłości. Zaczynamy o 22:30 w sali numer 3 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Porozmawiajmy o wyborach

Tegoroczna kampania prezydencka to gotowy scenariusz na film: pełen zwrotów akcji i niespodzianek, łącznie ze zamianą jednego z kandydatów niedługo przed wielkim finałem. Czym obecna kampania różniła się od poprzednich? W jaki sposób relacjonowały ją media? Jak zmieniały się sondaże? I przede wszystkim: co może czekać Amerykę i świat w powyborczych miesiącach? O tym będziemy rozmawiać w nocy z 5 na 6 listopada, między 22:30 a 24:30. Jan Pelczar, dziennikarz i szef Radia RAM, poprowadzi dyskusję z gościniami i gośćmi, którzy pojawią się na żywo w Kinie Nowe Horyzonty lub połączą się z nami online. Wśród zaproszonych osób znaleźli się:

  • Helena Chmielewska-Szlajfer – socjolożka; bada codzienne praktyki demokratyczne oraz politykę w internetowych tabloidach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii; autorka (Not) Kidding: Politics in Online Tabloids (wyd. Brill),
  • Maciej Jarkowiec – reporter, eseista; był korespondentem z USA, kierował działem zagranicznym „Wprost”; przeprowadził wywiady m.in. z Noamem Chomskim i Barackiem Obamą; autor Rewolweru obok Biblii. W co wierzy Ameryka,
  • Łukasz Pawłowski – socjolog, publicysta, doradca polityczny, współtwórca Podkastu amerykańskiego, autor Stanów podzielonych Ameryki (wyd. Znak),
  • Agnieszka Taborska – historyczka sztuki, romanistka, tłumaczka, pisarka, publicystka i pedagożka; wykłada na Rhode Island School of Design w Providence,
  • Jakub Żulczyk – pisarz, scenarzysta (współtwórca m.in. serialu Ślepnąc od świateł), dziennikarz, amerykanista.

Wydarzenie uświetni także obecność pana Adriana J. Pratta, Konsula ds. Prasy i Kultury z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Podczas nocnego studia wyborczego będzie można zadać pytania naszym gościom, podzielić się swoimi uwagami i przewidywaniami dotyczącymi najbliższej przyszłości USA.

Polityka i kino

Nocne studio wyborcze to znakomita rozgrzewka przed sekcją filmową Polityka na ekranie (Politics on Screen), którą przygotowaliśmy we współpracy z Podkastem amerykańskim. W ramach tej sekcji sprawdzimy, jak na przestrzeni lat kino z USA opisywało i komentowało rodzimą scenę polityczną. W menu: fanatyzm ery makkartyzmu i „polowań na czerwonych” (Przeżyliśmy wojnę, reż. John Frankenheimer), populizm wgryzający się w mainstreamową politykę (Ten najlepszy, reż. Franklin J. Schaffner), rozliczenie z burzliwą kadencją Nixona (Chwała w ukryciu, reż. Robert Altman), przemysł telewizyjny, który stał się jednym z głównych rozgrywających w kampaniach wyborczych (Sieć, reż. Sidney Lumet), narzędziem produkującym fake newsy (Fakty i akty, reż. Barry Levinson), czy kreującym nowe gwiazdy (Twarz w tłumie, reż. Elia Kazan).

Na jubileuszową odsłonę American Film Festival zapraszamy od 5 do 11 listopada, tradycyjnie do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty. Do 17 listopada – za sprawą seansów online – AFF będzie można zaprosić do swoich domów. Pełny program wydarzenia ogłosimy już jutro o 12:00, zaś w środę o tej samej porze rozpoczniemy sprzedaż biletów i dostępów do pokazów online.

 


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu