Cisza przed burzą, reż. Alexandra Simpson
8/11/24

Sobota na festiwalu: 45 seansów, 9 sesji Q&A i oprowadzanie kuratorskie

Tańczcie, festiwalowicze, tańczcie. Urodzinowe Silent Disco już dziś! Niedziela na festiwalu: 41 seansów, 4 sesje Q&A i gala wręczenia nagród

Nowatorskie, odkrywcze, przełomowe. I mimo że jedne z nich liczą sobie już blisko sto lat, a drugie są świeżynkami z tego sezonu, to wspomniane wyżej hasła pasują idealnie do obydwu zestawów. Festiwalową sobotę zaczynamy od (nie)oczywistego połączenia: prekursorskich dzieł Dorothy Arzner i skarbów, które znajdziecie w sekcjach konkursowych – Breakthrough i American Docs

Właśnie w tych filmach najmocniej czuć bijące serce festiwalu. Zaplanujcie więc dzień z retrospektywą Arzner – dziś gramy Tańcz, dziewczyno, tańcz (19:15) i Pracujące dziewczęta (21:45) oraz z filmami konkursowymi – jeszcze tylko dzisiaj możecie oddawać głosy na swoich faworytów.

Sobota w pigułce

45 seansów, 9 sesji Q&A z twórcami i twórczyniami filmów, rozmowa „Fakty czy akty?” z Podkastem amerykańskim, Łukasz Pawłowski gościem Czytania Ameryki, DKF Pełnej Sali, dyskusja we współpracy z SEXEDPL, oprowadzanie kuratorskie w Studio BWA Wrocław, wystawa Ameryka Marcina w przestrzeni KNH.

Spotkania i wydarzenia | plan dnia

Gość: Matthew Fifer

Gościni: Rachel Wolther

Gość: Sarah Winshall (producentka)

Po seansie spotkanie z reżyserką i rozmowa we współpracy z SEXEDPL (druga część wydarzenia tylko po polsku)

Po seansie rozmowa o kinie politycznym „Fakty czy akty?” z udziałem Podkastu amerykańskiego (tylko po polsku)

Gość: Tyler Taormina

Goście: Alex Thompson, Kelly O’Sullivan (scenarzystka, aktorka)

Po seansie DKF Pełnej Sali

Goście: Kelly O’Sullivan, Alex Thompson

Goście: Mel Eslyn, Jett Fink

Gość: Craig Butta (producent)

Gościni: Mel Eslyn (producentka)

Dyskusja z udziałem Fundacji SEXEDPL | po seansie Psychodramy o 13:00

Punktem wyjścia do rozmowy będą film Psychodrama oraz książki Walentynka Elizabeth Wetmore oraz Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim Jona Krakauera (Wydawnictwo Czarne) – o dwóch głośnych sprawach, które dzieli czas, ale łączy przemoc wobec kobiet, w dużej mierze możliwa dzięki źle funkcjonującemu systemowi prawnemu. W jaki sposób walczyć z niesprawiedliwością? Gdzie szukać pomocy? I w jaki sposób te amerykańskie historie rezonują w Polsce? Rozmowę z osobami eksperckimi Fundacji SEXEDPL poprowadzi Karolina Pasternak (spotkanie zacznie się po sesji Q&A z reżyserką).

„Fakty czy akty?” | rozmowa o kinie politycznym z udziałem Podkastu amerykańskiego | po seansie filmu Wybraniec o 15:00

Nagłe zwroty akcji, barwni bohaterowie, złożone intrygi, wątki komediowe i sensacyjne: te zjawiska pasują zarówno do hasła „kino”, jak i „polityka”. Nic więc dziwnego, że amerykańscy filmowcy już dekady temu zaczęli okiem kamery obserwować i opisywać (a czasem nawet kreować) świat polityki. Na ile kino może być nie tylko źródłem rozrywki, ale też źródłem wiedzy o polityce? Czy film ma siłę zmiany rzeczywistości? Jak przez lata zmieniała się pozycja kina politycznego w USA? O tym porozmawiamy z Łukaszem Pawłowskim i Piotrem Tarczyńskim, autorami Podkastu amerykańskiego i współkuratorami sekcji Polityka na ekranie.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Lory Webb Nichols. Chciałabym być żółtym psem | 15:00

W archiwum Lory Webb Nichols zachowały się prawie dwadzieścia cztery tysiące fotografii przedstawiających życie pionierskich rodzin z miasta Encampment w południowym Wyoming. To unikatowe świadectwo czasu i miejsca – początków XX wieku na Dzikim Zachodzie – zostało ocalone od zapomnienia przez Nancy Anderson. Osadzona w trzech różnych epokach i śledząca losy trzech kobiet wystawa, towarzysząca 15. American Film Festival, jest zarazem albumem fotograficznym, reportażem, zbiorem listów i pamiętników oraz powieścią opartą na faktach. Studio BWA Wrocław, wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

DKF Pełnej Sali po seansie Johnny Guitar | 16:00

Subwersja? Wyłom w dyskursie? Zaskakująca semantyka? Dzwońcie po Pełną Salę! Zespół portalu, który w tym roku objął patronatem cały festiwal, znany jest z wnikliwych analiz i krytycznego pazura. Znani są także z prowadzenia gorących dyskusji, więc z przyjemnością zaprosiliśmy DKF Pełnej Sali na tegoroczny American Film Festival. Dziś wspólnie obejrzymy film Johnny Guitar w reżyserii Nicholasa Raya, a rozmowę po projekcji poprowadzi Michał Konarski.

Czytanie Ameryki: spotkanie z Łukaszem Pawłowskim, autorem Podzielonych Stanów Ameryki | 19:00

Amerykanie od dawna nie byli tak podzieleni. Zwolennicy izolacjonizmu zyskują coraz większy posłuch i wpływy. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Stanów Zjednoczonych postrzegają się coraz rzadziej w kategoriach jednego narodu, a coraz częściej w kategoriach przynależności partyjnej. Podzieleni na Demokratów i Republikanów, głęboko przywiązani do swoich politycznych tożsamości, mocno okopują się na swoich pozycjach. Nie sposób nie zadać sobie pytania: co te wszystkie zmiany oznaczają dla nas? O tym porozmawiamy z autorem Podzielonych Stanów Ameryki (Wydawnictwo Znak) – Łukaszem Pawłowskim. Spotkanie poprowadzi Andrzej Rossa. Wrocławski Dom Literatury / Klub Proza, Przejście Garncarskie 2. Wstęp wolny, w miarę dostępności miejsc.

Wszystkie stany kina, a nawet więcej: strefa VR

Okrywanie wszystkich stanów kina to jedno. W trakcie tegorocznego AFF-u oferujemy jeszcze więcej: wyjątkowe doświadczenie VR, dzięki któremu zobaczycie z (bardzo) bliska jedno z najważniejszych wydarzeń we współczesnych dziejach USA: zamach na Johna F. Kennedy’ego. JFK Memento poleca się Waszej uwadze.

W drogę, do Dallas!

Psst! Jeśli szukacie przyjemności dla podniebienia – sprawdźcie listę naszych zaprzyjaźnionych lokali, w których czekają na Was specjalne oferty i zniżki.

Podążaj tropem miejsc rekomendowanych

Noś się festiwalowo. Sprawdź nasz merch

Alaskański łoś, kalifornijski niedźwiedź, a może bardziej uniwersalny amerykański orzeł? Wybierz swoje zwierzę mocy i kup festiwalową torbę. A do środka wrzuć coś z kolekcji ubrań Nowych Horyzontów i kultowe mydło Miłość od 4 Szpaków.

Take my money!

Klub festiwalowy: Rumbar i Texico

Dwoje kandydatów, każdy ze znakomitym programem. I każdy wygrywa. W tym roku wybór jest prosty: późne wieczory w trakcie American Film Festival najlepiej spędzić w klubie festiwalowym, który rozgościł się w aż dwóch znakomitych miejscach: Rumbarze i Texico, w pięknej przestrzeni Pasażu Pokoyhof tuż obok Kina Nowe Horyzonty. Tam spędzicie przyjemne AFFtery, omówicie filmowe wrażenia, a między seansami złapiecie też coś dobrego do zjedzenia. Z biletami, karnetami lub akredytacjami z tegorocznego AFF-u upolujecie też 10% zniżki na wszystkie pozycje z menu. 

Festiwalowa niedziela

41 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, w tym pokaz Bezdroży i prezentacja DelicioUS!, 3 sesje Q&A z twórcami i twórczyniami filmów, spotkanie dla słuchaczek i słuchaczy Podkastu amerykańskiego, rozmowa z Kasią Czajką-Kominiarczuk o książce Filmy na życie, Michał Choiński gościem Czytania Ameryki, a wieczorem gala wręczenia nagród. To jednak nie koniec festiwalu: przed nami jeszcze cały poniedziałek z filmami, zaś do 17 listopada trwać będzie edycja online.


pozostańmy w kontakcie
przyjaciele festiwalu